چرا نفتکش ایرانی گریس توقیف شد

توقیف نفتکش گریس
چرا نفتکش گریس توقیف شد

در مورد توقیف نفتکش گریس در تنگه جبل الطارق چند سناریو را می توان مورد بررسی قرار داد:
اما قبل از آن باید گفت که حق عبور ترانزیتی از تنگه های مورد استفاده کشتی رانی بین المللی مطابق با کنوانسیون 1982 حقوق دریاها یک امر لازم الاجراست و پیروی از این قاعده برای دولت نیز لازم است بر این اساس توقیف نفتکش گریس در تنگه  جبل الطارق مخالف قواعد حقوق بین الملل می باشد. 
اما سناریوهای مطرح شده در مورد توقیف کشتی گریس:
1. این اقدام انگلستان را می توان یک واکنش معنا دار در جهت تقابل با گام های پلکانی جمهوری اسلامی ایران در کم کردن تعهدات برجامی خود در مقابله با خروج یکجانبه آمریکا از برجام دانست ، گرچه اروپایی ها صحبت از ساز و کار اینستکس می کنند اما در عمل با قرار گرفتن در محور کاخ سفید در جهت فشار حداکثری به تهران گام بر میدارند و این اقدام انگلستان در توقیف نفتکش گریس نیز به گونه ای زیر پا گذاشتن برجام بود.
2. این کار دولت انگلستان را به نوعی در چارچوب تلاش این کشور برای خروج از اتحادیه اروپا و در راستای نزدیکی بیش از پیش به ایالات متحده در جهت جلب نظر این کشور قلمداد کرد. 
3. یا اینکه دلیل این اقدام را علتی مرکب به صورت تلفیقی از نظرات اول و دوم دانست.
 باید گفت آنطور که انگلستان ادعا می کند که توقیف کشتی به جهت نقض تحریم های اتحادیه اروپا در قبال سوریه صورت گرفته نیز دور از ذهن به نظر میرسد چرا که از سال 2011 تا کنون هیچگاه انگلستان برای توقف صادرات نفت به سوریه از نیروی نظامی خود استفاده نکرده بود و از طرفی با توجه به اظهار نظر مقامات اسپانیایی مبنی بر تماس آمریکایی ها در جهت توقف نفتکش، گزینه ی اقدام انگلیس در راستای تماس صورت گرفته از جانب آمریکا گزینه محتمل به نظر میرسد.
نکته آخر اینکه اقدام عملی و قاطعانه ایران در مقابله با توقیف غیرقانونی نفتکش ایرانی و هم در جهت جلوگیری از تکرار حوادث مشابه ضروری به نظر می رسد.

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *